Zasuwy typu ZASP – charakterystyka i zastosowanie

Udostępnij

Zasuwy pneumatyczne typu ZASP stanowią dobrą alternatywę wobec zasuw ręcznych. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest, a także jak działają i czym odznaczają się te rodzaje zasuw.

Do czego służą i jak działają zasuwy typu ZASP?

Zasuwy odcinające typu ZASP są przeznaczone do szczelnego oraz bardzo szybkiego odcinania przepływu powietrza wewnątrz rurociągu. Stosowane są w instalacjach odpylających. Ich przewaga nad zasuwami ręcznymi polega na tym, że można je zaprogramować w taki sposób, by załączały się i wyłączały automatycznie wraz z uruchomieniem i zatrzymaniem pracy maszyny. Zasuwa pneumatyczna nie wymaga bezpośredniej ingerencji użytkownika i może być idealnym rozwiązaniem w przypadku trudno dostępnych nitek rurociągów poprowadzonych np. na dużych wysokościach.

Zasuwy napędzane są siłownikami pneumatycznymi, do których podłączone jest sprężone powietrze. W naszej ofercie znajdują się zasuwy z jednym lub dwoma siłownikami pneumatycznymi, co uzależnione jest od wielkości średnicy. Te będące w przedziale między Ø80 a Ø200 mają jeden siłownik pneumatyczny, natomiast zasuwy ze średnicą powyżej Ø225 wyposażane są w 2 siłowniki.

Czy zasuwy typu ZASP są bezpieczne?

Produkowane przez nas zasuwy pneumatyczne są zgodne z unijną dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/34/UE z dnia 26 lutego 2014 r., inaczej zwaną dyrektywą ATEX 114, która narzuca producentom obowiązki dotyczące odpowiedniego zabezpieczenia wytwarzanych przez nich urządzeń, by mogły być stosowane w atmosferze potencjalnie wybuchowej.

Dlatego zasuwy typu ZASP są całkowicie bezpieczne i można ich używać na rurach, w których znajdują się strefy zagrożenia wybuchem (strefa 21 lub 22). Poza tym zostały wyposażone w wysokiej jakości sprzęt elektryczny (elektrozawory, silniki), który może pracować w strefie zagrożenia wybuchem 22.