Co należy wiedzieć o cyklonach typu FD do trocin?

Udostępnij

Trociny to problem, z którym musi mierzyć się każdy zakład wyspecjalizowany w obróbce drewna. Unoszące się w powietrzu drobne cząsteczki drzewnego pyłu stanowią nie tylko zagrożenie dla zdrowia obecnych na miejscu osób – ich przypadkowy zapłon może doprowadzić nawet do wybuchu. Dlatego tak ważne jest oczyszczanie powietrza z trocin. W tym celu często wykorzystuje się urządzenia nazywane cyklonami. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działa cyklon do trocin?

Odpylacze cyklonowe to jedno z najprostszych rozwiązań w dziedzinie przemysłowego oczyszczania powietrza z cząsteczek stałych. Mają one postać walca z podstawą o kształcie odwróconego stożka i działają w następujący sposób:

  • zanieczyszczone cząsteczkami stałymi (np. trocinami) powietrze zostaje wprowadzone kanałem w górnej partii komory cyklonu,
  • pod wpływem ciśnienia wywołanego pracą wentylatorów ssących i tłocznych, powietrze wprowadzone zostaje w ruch wirowy,
  • w wyniku działania siły odśrodkowej cięższe od powietrza cząsteczki stałe zostają wyrzucone poza wirujący strumień powietrza,
  • uderzając w wewnętrzną ścianę komory cyklonu, cząsteczki tracą swoją energię kinetyczną i pod wpływem grawitacji opadają do stożkowego leja.

Oczyszczone z cząsteczek powietrze zostaje następnie wyprowadzone z komory przez kanał wylotowy. Odzyskane pyły są usuwane z cyklonu i utylizowane w odpowiedni sposób. Cyklony mogą pracować w podciśnieniu oraz nadciśnieniu, jednak w pierwszym przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniej śluzy, separatora oraz bardzo szczelnego zbiornika.

Jak skonstruowane są cyklony do trocin?

Do zbudowania cyklonów do trocin wykorzystuje się blachę czarną o grubości od 2 do 3 mm. Główna część urządzenia, czyli cylindryczny korpus składa się z od 2 do 4 skręconych ze sobą segmentów. Ponadto cyklony wyposażane są w parę wentylatorów do nadawania strumieniowi powietrza odpowiedniego ciśnienia i kierunku przepływu oraz we właz inspekcyjny. Cyklony FD dostępne są w wielu wariantach, różniących się między sobą wielkością (wysokość, średnica) oraz wydajnością w oczyszczaniu powietrza. Wydajność wyrażana jest w metrach sześciennych powietrza, jakie cyklon jest w stanie oczyścić w ciągu godziny. Najbardziej wydajnym wariantem dostępnym w naszej ofercie jest FD-2500, którego wydajność wynosi nawet 62 500 m3/h.

Jakie jest zastosowanie cyklonów?

Cyklony znajdują szerokie zastosowanie w zakładach przemysłowych zajmujących się obróbką drewna a także, sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza z różnego rodzaju pyłów ziarnistych i włóknistych, nie tylko trocin drzewnych. Mogą być wykorzystywane zarówno jako samodzielnie urządzenia do odpylania powietrza, oraz jako wstępne separatory. W drugim przypadku ich zadaniem jest odzyskanie większości zanieczyszczeń z powietrza, które jest następnie dokładnie oczyszczane przy pomocy odpylaczy wyposażonych w filtry. Możliwe jest również zastosowanie cyklonów jako odpylaczy rozładowczych w instalacjach transportu pneumatycznego.