Do czego służą i jak działają łapacze iskier?
Dodano: 24.07.2024
Łapacz iskier to urządzenie, które odgrywa istotną rolę w zapobieganiu pożarom i zwiększaniu bezpieczeństwa w różnych instalacjach. Jego zadaniem jest wychwytywanie i gaszenie iskier, które mogą powstawać w wyniku tarcia, obróbki materiałów czy innych procesów przemysłowych.
Zastosowanie łapaczy iskier
Łapacze iskier są stosowane w przemyśle, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia niekontrolowanych iskier mogących prowadzić do pożaru. Urządzenia te znajdują także zastosowanie w systemach odciągowych pyłów. W miejscach, gdzie przetwarzane są materiały łatwopalne, takie jak drewno, tekstylia czy metale, łapacze iskier są niezbędnym elementem zabezpieczającym taką instalację odciagową przed pożarem. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń, ryzyko zapalenia się odciąganego pyłu wewnątrz instalacji odpylającej jest znacznie zredukowane.
Zasada działania łapaczy iskier
W trakcie obróbki drewna, metalu, czy tektury może dojść do wytworzenia iskry. System odciągowy, który ma za zadanie odessać powstający przy obróbce pył, trociny, wióry, opiłki itd. wraz z tym materiałem może zaciągnąć także wytworzone iskry. Te z kolei, jak łatwo można się domyślić, po dostaniu się wraz z materiałem do rurociągu, mogą spowodować pożar, który rozprzestrzeni się po całej instalacji. Takie zdarzenie może doprowadzić także do wybuchu wewnątrz filtra czy silosu, do którego odprowadzane jest medium.
Głównym celem łapacza iskier jest wychwycenie iskier i ich skuteczne ugaszenie, zanim przedostaną się do dalszej części instalacji odciągowej. Typowy łapacz iskier wyposażony jest w specjalnie kierujące kanały stożkowe, których zadaniem jest wydłużenie czasu kontaktu iskry z tlenem i jej całkowite dopalenie. Łapacz iskier ma za zadanie chronić medium filtracyjne przed zapłonem – w efekcie wpływając na wydłużenie żywotności układu odpylania.
Montaż łapacza iskier to nie tylko ważne działanie prewencyjne, ale przede wszystkim ochrona życia i zdrowia pracowników oraz całego procesu produkcyjnego.