Gdzie znajdują zastosowanie zawory celkowe?

Udostępnij

Zawory celkowe, inaczej nazywane zaworami obrotowymi, odgrywają istotną rolę w wielu procesach przemysłowych. Służą do dozowania materiałów i ich podawania pomiędzy urządzeniami oraz do ograniczania przepływu powietrza. Ich znaczenie oraz zastosowanie w przemyśle są nieocenione. Szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z materiałami sypkimi.

Rola zaworów celkowych w przemyśle

Zawory celkowe transportują i dozują substancje oraz materiały w postaci proszków, granulatów, i wszelkich materiałów sypkich, dlatego znajdują zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu. Zawory celkowe są wykorzystywane do transportu surowców lub półproduktów zarówno w produkcji żywności, pokarmów dla zwierząt, czy w produkcji leków, a także w przemyśle ciężkim. Wersje zaworów typu „heavy-duty” znajdą zastosowanie w przetwórstwie drewna, tworzyw sztucznych, nawozów sztucznych czy przy produkcji cementu.

W zależności od zastosowania i materiału, jaki zawory mają za zadanie transportować, będzie zależała ich budowa i wykonanie.

Wykonanie zaworów celkowych

I tak w przypadku żywności będzie to zazwyczaj stal nierdzewna, a w przypadku innych materiałów takich jak np. produkcja pelletu, przetwórstwo tworzyw sztucznych czy innych niezwiązanych z żywnością, będzie to zawór z obudową ze stali czarnej.

Zawory celkowe do przemysłu ciężkiego charakteryzują się wzmocnionym wirnikiem, wymiennymi łopatami gumowymi o wysokiej odporności na ścieranie. Rozłożenie łopat musi być odpowiednio zaprojektowane, aby zapewnić szczelność zaworu tak, aby zatrzymać zarówno materiał jak i powietrze. Zawory różnią się także rozmiarem – w zależności od zastosowania, mogą być mniejsze lub większe. Istotnym parametrem jest ich wydajność mierzona w m3/h.

Zawory celkowe do specjalnych zastosowań

Poza podstawową rolą, jaką jest dozowanie i transport materiałów, zawory celkowe mogą także pełnić dodatkową funkcję. Przykładem mogą być celki w wykonaniu przeciwwybuchowym. Są to specjalnie testowane i certyfikowane zawory, przeznaczone do pracy z materiałami o właściwościach palnych i wybuchowych. Zawór taki dodatkowo stanowi system bezpieczeństwa – w przypadku wybuchu wewnątrz odpylacza czy silosu (lub innego zamkniętego zbiornika, w którym zbierany lub przechowywany jest materiał sypki), zawór natychmiast zatrzymuje się, dzięki czemu nie pozwala, aby płomień i ciśnienie wybuchu przedostało się poza chronione urządzenie. System odpowiedzialny za zatrzymanie się urządzenia to zazwyczaj niezależny system bezpieczeństwa wyposażony w czujniki ciśnienia lub inne informujące o zdarzeniu.

Tego typu zawory celkowe stanowią system bezpieczeństwa ATEX.