Jak dobrać właściwy odpylacz filtracyjny?
Dodano: 20.11.2023
Odpylacze filtracyjne to urządzenia, które mają na celu oczyszczenie powietrza z pyłów i innych zanieczyszczeń. Wybór odpowiedniego modelu odpylacza filtracyjnego jest niezwykle istotny, zwłaszcza w przemyśle, gdzie jakość powietrza wpływa na zdrowie pracowników oraz na jakość produkowanych wyrobów. W artykule przedstawiamy podstawowe rodzaje odpylaczy filtracyjnych oraz ich charakterystykę, która pomoże ułatwić wybór odpowiedniego modelu.
Czym charakteryzują się odpylacze serii EKO-FILTR?
Seri odpylaczy EKO-FILTR to trzy typy centralnych odpylaczy workowych: ODP, ODP-Mini oraz JET. Odpylacze workowe są powszechnie stosowane w branżach, gdzie podczas procesów takich jak cięcie, szlifowanie, przesiewanie, oddzielanie, kruszenie czy belowanie powstają różnego rodzaju pyły unoszące się w powietrzu oraz trociny, wióry które trzeba odciągnąć i zagospodarować.
Odpylacze serii EKO-FILTR sprawdzają się w niemal każdej gałęzi przemysłu, w której istnieje problem z zanieczyszczonym powietrzem – od obróbki drewna, przez produkcję mebli, po przetwórstwo tworzyw sztucznych czy segregacja śmieci. Z powodzeniem można je stosować w średnich i dużych instalacjach odpylających. Podstawowa różnica pomiędzy odpylaczami ODP a JET to system czyszczenia. W odpylaczach ODP i ODP-Mini czyszczenie worków filtracyjnych odbywa się za pomocą przedmuchu wstecznego wytwarzanego przez wentylatory regeneracyjne. A w odpylaczach typu JET czyszczenie worków odbywa się za pomocą strzałów sprężonego powietrza. Ponadto, w odpylaczach ODP zapylone (brudne) powietrze jest wprowadzane do wnętrza worków filtracyjnych a w odpylaczach typu JET pył/brud osadza się na zewnętrznej powierzchni worków.
Zarówno odpylacze JET jak i ODP, poza odpylaczami w wersji Mini, mogą być stosowane do pyłów, które tworzą mieszaniny wybuchowe. Odpylacze workowe w wersji ATEX są wyposażone w odpowiednie systemy zabezpieczeń w przypadku wybuchu.
Odpylacze centralne ODP i JET składają się z modułów, co pozwala na ich rozbudowę. A kompaktowa budowa odpylacza ODP-Mini pozwala umiejscowić go nawet w bardzo nietypowych lokalizacjach, co jest szczególnie istotne dla małych przedsiębiorstw, które chcą zadbać o dobre warunki pracy urządzeń obróbczych.
Do czego służą odpylacze patronowe ODM-P i kasetowe ODM-K?
Do odciągania dymów spawalniczych oraz bardzo drobnych pyłów powstających podczas obróbki materiałów takich jak metale, kreda czy tworzywa sztuczne polecamy odpylacze typu ODM. Wersja do dymów spawalniczych ODM-P wyposażona jest w plisowane wkłady filtracyjne (patrony) wykonane z wysokogatunkowych tkanin filtracyjnych. Natomiast wersja odpylaczy ODM-K (wyposażona w kasety z tkaniny filtracyjnej o dużej gęstości) przeznaczona jest do odpylania bardzo drobnych pyłów. Można stosować tkaniny filtracyjne o dodatkowych właściwościach jak np.: tkanina antystatyczna, olejo- i/lub wodoodporna itp., co zwiększa możliwości zastosowań odpylaczy ODM.