W jakim celu montuje się panele dekompresyjne na silosach?
Dodano: 15.03.2024
Panele dekompresyjne to niezbędne elementy konstrukcyjne stosowane na silosach, które pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa. W poniższym artykule omówimy zastosowanie tych paneli oraz ich funkcję w ochronie przed wybuchem.
Zastosowanie paneli dekompresyjnych w silosach do trocin
Panele dekompresyjne są stosowane na silosach do trocin, gdzie pełnią funkcję słabych powierzchni w ścianach zbiornika. Podczas załadunku silosu materiałem sypkim (np. pellet, trociny) wewnątrz powstaje niebezpieczne stężenie pyłu drzewnego, wskutek czego w zamkniętym zbiorniku może wytworzyć się atmosfera wybuchowa. W przypadku wystąpienia iskry lub innego źródła zapłonu dochodzi do wybuchu pyłu wewnątrz silosu. Wybuch takiej mieszanki pyłowo-gazowej może prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji silosu i stworzyć nieprzewidziane w skutkach zagrożenie dla życia ludzi i całego zakładu.
Panele dekompresyjne montowane na silosach do trocin mają za zadanie zminimalizować skutki wybuchu poprzez jego kontrolowane odciążenie – czyli obniżenie ciśnienia wybuchu do bezpiecznego poziomu. W momencie wybuchu, gdy ciśnienie wewnątrz silosu przekroczy określony poziom, panele dekompresyjne natychmiast się otwierają, uwalniając nadmiar ciśnienia (wraz z płomieniem i palącym się materiałem) do atmosfery. Dzięki temu energia wybuchu zostaje natychmiast zmniejszona do bezpiecznego poziomu zapewniającego bezpieczeństwo konstrukcyjne silosu. Dlatego istotne jest, aby przy planowaniu lokalizacji silosu brać pod uwagę wytyczenie tzw. strefy bezpiecznej, do której nastąpi kontrolowane odciążenie wybuchu bez narażania osób czy infrastruktury zakładowej.
Budowa i właściwości paneli dekompresyjnych
Panele dekompresyjne stosowane na silosach do trocin są wykonane ze stali nierdzewnej i przeznaczone do pracy w systemach o niskim ciśnieniu pracy i o określonym ciśnieniu rozrywającym. Panele montowane są z czujnikami wybuchu, które mają za zadanie przesłać sygnał o otwarciu (rozerwaniu) paneli do szafy sterującej celem natychmiastowego zatrzymania systemu (np. wygarniacza wewnątrz silosu podczas rozładunku czy zaworu celkowego podającego towar do wnętrza silosu, czy innych urządzeń towarzyszących).
Panele występują w różnych kształtach (okrągłe, kwadratowe czy prostokątne) a ich wielkość (powierzchnia odciążenia) jest odpowiednio obliczana i dobierana do wielkości zbiornika i jego wytrzymałości konstrukcyjnej. Do obliczeń potrzebne są także dane dotyczące wybuchowości pyłu, z jakim silos pracuje.
Panele dekompresyjne stanowią system ochronny ATEX i są objęte m.in. normami PN-EN 14491:2012 ‘Systemy ochronne odciążające wybuchy pyłów’ i PN-EN 14994 ‘Systemy zabezpieczające przez odciążenie wybuchu gazu’.