W których dziedzinach przemysłu szczególnie sprawdzają się instalacje odpylające?

Udostępnij

Instalacje odpylające służą do oczyszczania powietrza ze wszelkich odpadów powstałych w wyniku procesów produkcyjnych. Wyjaśniamy, w których dokładnie dziedzinach przemysłu są zazwyczaj stosowane.

Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą – czyli o potrzebie odpylania

Jakie jest pierwsze skojarzenie przychodzące nam do głowy, gdy myślimy o branżach w przemysłowych, w których generuje się dużo pyłów? Z pewnością obróbka drewna – branża meblarska, papiernicza, stolarska, firmy produkujące palety itp. W trakcie codziennej pracy w fabrykach mebli czy zakładach stolarskich powstaje mnóstwo pyłów, trocin i wiórów. To oczywiste, że trzeba ich się pozbyć, by nie spowalniały procesów wytwórczych i nie były zagrożeniem dla pracowników.

W tym celu polecamy zakup i montaż na przykład odpylaczy ODP, ODM lub odpylaczy cyklonowych. Pomocne w składowaniu odpadów sypkich, takich jak trociny, wióry czy pyły odciągnięte z hali produkcyjnej, będą także urządzenia transportujące i magazynujące – silosy, rury, rozdzielacze, węże bądź wentylatory odciągowe. W mniejszych zakładach stolarskich, wydajną instalację odpylającą można także uzyskać stosując wyciąg stolarski – odpylacz MDF, który łatwo zamontować i podłączyć pod maszyny za pomocą węży odciągowych.

Przemysł chemiczny, metalurgiczny, cementowy i inne – odpylanie drobnych pyłów wymaga specjalistycznego sprzętu

Opisywane wcześniej urządzenia mają wszechstronne zastosowanie. Wyciągi stolarskie wykorzystywane są również w zakładach, gdzie dokonuje się przetwórstwa tworzyw sztucznych. Odpylacze ODM świetnie sprawdzą się w odciąganiu dymów spawalniczych lub bardzo drobnych pyłów – kredy, proszku tonerowego, cementu itd. Natomiast odpylaczy ODP można używać też w przemyśle wulkanizacyjnym.